Mit is jelent ez a szó?
„A kreativitás alkotóképességet jelent, amely során a különféle képességek szerveződése lehetővé teszi az elszigetelt tapasztalatok összekapcsolását, újszerű értelmezését és új formában történő megjelenését.”
Hogyan működik?
A kreativitás a divergens (széttartó) gondolkodásban nyilvánul meg. A divergens gondolkodás teszi lehetővé egy probléma több oldalról való megközelítését annak megoldása során, illetve olyan elemek összekapcsolását, amelyeket rendszerint egymástól függetlennek, vagy össze nem illőnek tartunk. A divergens gondolkodást segítő feladatoknak egyszerre több helyes megoldása is létezik. Összefoglalva a divergens gondolkodás megmutatkozik:
- A problémák iránti érzékenységben
- A gondolkodás könnyedségében (fluencia), amely a szavak, gondolatok közötti kapcsolatok gyors képzésében nyilvánul meg.
- A gondolkodás rugalmasságában (flexibilitás), ez teszi lehetővé a megoldások célszerű variálását.
- A gondolkodás eredetisége (originalitás), a szokatlan megoldások képességében rejlik.
Gyerekkorban könnyebb megalapozni a kreatív gondolkodásmód elsajátítását, illetve vegyük észre jeleit és támogassuk benne!
Milyen hatásai vannak?
- Jó problémamegoldó képesség
- Önállóság fejlesztése
- Sokszínűség elfogadása
- Térérzék fejlesztése
- Ok-okozati összefüggések megértése
- Hipotézisek igazolásának képessége
Kurzusainkon nagy hangsúly van a saját ötletek megvalósításán, az alap gyakorlat után lehetőséget adunk az egyéni gondolatok megvalósítására, bemutatására.